סטן לי–ממייסדי הקומיקס האמריקני נפטר בגיל 95סטן לי נחשב לאחד מיוצרי הקומיקס הידועים והמשפיעים ביותר, ולמי שהפך את חברת מארוול לאימפריה כלכלית ובידורית.

 

 

 

הוא זה שפיתח את סדרות ספיידרמן, ארבעת המופלאים, אקס-מן, הענק הירוק, איירון מן,

 

הוא נולד בשם סטנלי מרטין ליבר בניו יורק למשפחה יהודית ממוצא רומני.
בגיל העשרה, החל לעבוד אצל המוציא לאור, ג'ורג' גודמן בחברת מארקר קומיקס שמאוחר יותר הפכה למארוול קומיקס.

 

בשנות ה – 50 הייתה תחרות גדולה בין שתי ענקיות הקומיקס: "מארוול" ו – "די. סי קומיקס".

ל"די. סי קומיקס" היו סופרמן, באטמן וליגת הצדק ול"מארוול" היה את סטן לי J . שתי הענקיות נאבקו על לב המעריצים – צעירים ומבוגרים כאחד – והיה זה סטן שחיזק את קפטן אמריקה, המציא את ספיידרמן, ארבעת המופלאים ועוד, והביא את "מארוול" לצעוד לקדמת הבמה ולחולל שינוי של ממש גם בגיבורים עצמם: בעוד שהדמויות של די. סי קומיקס היו כליל השלמות, לי יצר גיבורי על אנושיים. כאלו שהיו מיוסרים, הגיעו עם פגמים וכוחם נבע דווקא ממה שנראו כחסרונות שלהם.

 

לאחר ש"מארוול" הפכה לחזקה מאוד בקומיקס, הוביל לי את החברה להפוך להיות גם ספקית ענק של סרטים עם גיבוריה – מה שהוליד אינספור וריאציות ופיתוחי דמויות שאת התוצאות אנו רואים בשנים האחרונות כהצלחות כבירות ומרשימות על המך הגדול. וכן. אלו סרטים שלפחות בפעם הראשונה כדאי לראות על המסך הגדול (כמה שיותר גדול, למשל: איימקס).

 

סטן לי לא נח לרגע: הוא הופיע במפגשי קומיקס ברחבי ארה"ב, הרצה והשתתף בדיונים, הפיק בפועל והופיע בהופעות קמע בעיבודים קולנועיים עכשוויים של מארוול (כ – 40 כאלו) ולפעמים אף בתפקיד עצמו, יצר סדרות חדשות של חוברות קומיקס, דאג לחזק את הקשר עם הקהל הצעיר והמשיך בפיתוח דמויות ורעיונות ממש עד לרגע מותו – כך מספרת בתו שעבדו על דמות חדשה ממש בסמיכות לפטירתו – לא לפני שבדרך הבריק גם עם רעיון ליצור גיבור-על ישראלי – מיזם שטרם צלח אך מי יודע… ?!

 

סטן לי צבר במהלך השנים קהל של מעריצים שאהב אותו והוא ידע תמיד לאהוב אותו בחזרה.

 

כך הלכה לעולמה אגדה של תעשיית הקולנוע וגיבורי העל בפרט – כזו שיחד עם שותפים לדרך – נגעה ברבים והפיחה משב רוח רענן של תקווה לאנושות.