נפלאות ה – IMAXלאילו מביניכם שהיו בחו"ל ולא פסחו על בילוי בקולנוע, חווית ה – IMAX לא תהיה זרה אבל לארץ היא הגיעה רק בשנים האחרונות.

 

ראשית, נעשה לנו סדר בעניינים :
בארץ קיימים נכון לרגע זה שלושה אולמות IMAX.
האחד במתחם יס פלנט ראשון לציון, השני במתחם יס פלנט בירושלים והשלישי עומד להיפתח במתחם של יס פלנט בב"ש.
בעבר היו אולמות דומים באילת ממש בכניסה לעיר למול שדה התעופה באותו מבנה פירמידה עם הזגוגיות הכחולות ובבקריון (קריית ביאליק על כביש עכו).

 

ולחוויה עצמה…
הכל התחיל בתחילת שנות ה – 70 כאשר חבורה של "מרובעים" פריקים של קולנוע החלו לערוך ניסויים. בהתייחס לעובדה שהתמונה שיצרו היא של 70 (!) מ"מ, כלומר : 70 X 15 שזה פי 10 מסרט רגיל – היה עליהם להתגבר על שתי בעיות : מקור אור גדול מספיק על מנת שהתמונה לא תיראה חשוכה מידיי כאשר "מותחים" אותה ושלא תצא 'מגורענת' ועניין הסאונד.

לאחר עבודה מרובה, הם הצליחו ליצור שיטה בה לא יראו את כל ה'שערות' וההפרעות כך שהתמונה הגדולה תראה טוב מאוד והוסיפו 50,000 וואט של סאונד (כדי לסבר לכם את האוזן, זוהי מערכת שעולה 500,000$).

הם עבדו על טכניקת הפולרואיד, יצרו שני פרוז'קטורים ומכשיר תאורה מיוחד וכך הצליחו להתגבר על סרט מוחשך או עם רעד.

על מנת לפתור את בעיית המצלמה, יצרו בתחילה סרטי טבע. כך הם העמידו את המצלמה במקום אחד ותיעדו את מה שקורה לנגד עיניהם.

בשנת 1994 הגיע השלב שאותם "מרובעים" (כשריימונד קראודר הוא המקים של המותג) החליטו לעשות עם השיטה תלת מימד. עד לאותה נקודת זמן, רעיון האיימקס התבסס על טכניקה של שני צבעים.

 

וראשי התיבות, הטכניקה:
IMAX = MAXIMUM  IMAGE

והטכניקה נקראת :
DMR = DIGITALY RE-MASTERED

האתגר של גאוני איימקס היה לקחת את מה שהיה ה"פרינטים" הקטנים למשהו הרבה יותר גדול. הם הבינו שחסר להם הרבה 'מידע' כדי לאפשר לתמונה הגדולה להתקיים ובכך השקיעו את מרצם הטכנולוגי.

 

לסיכום,
נכון להיום, IMAX הוא תאגיד עם כללים מחמירים המשתמש במסך הגדול ביותר בעולם.
לתאגיד זה טכנולוגיה המאפשרת לו להציג תמונות גדולות פי כמה מגודלן האמיתי.
מסך IMAX סטנדרטי הוא בגובה של 16 מטרים וברוחב של 22 מטרים אך יש מסכי IMAX אף גדולים יותר. תופעה שתראו לא פעם באולמות ה IMAX – היא שהמושבים הראשונים באולם יימצאו ממש מתחת למסך הנמתח מעליהם.

 

 

חוויה שאסור לפספס – מומלץ בחום גבוה !

 

imax-picture-photogrpah-540x334

 

hqdefault