סגן הנשיא – VICEהסרט, 'סגן הנשיא', מביא את סיפורו של ריצ'ארד ברוס "דיק" צ'ייני – איש ציבור שפעל מאחורי הקלעים, והפך במהלכים שקטים לאיש החזק ביותר בעולם בתפקידו כסגן נשיא ארה"ב תחת נשיא ארה"ב דאז, ג'ורג' וו. בוש.
בעת כהונתו כסגן הנשיא, עיצב דיק צ'ייני את מדינתו ולמעשה את כל העולם בדרכים המשפיעות עלינו עד היום.

 

לא פחות מעניין מהסרט עצמו היא דווקא ההפקה:

 

כמו אמריקנים רבים, לבימאי – אדם מקיי היה ידע מועט על דמותו החמקמקה של דיק צ'ייני, מי שכיהן למעשה כנשיא-שותף של נשיא ארה"ב, ג'ורג' וו. בוש, בין השנים 2001 ל-2009, ובכך שינה את ההיסטוריה האמריקנית, אם לא לנצח אז בהחלט לעשורים רבים.
"לא ידעתי הרבה על דיק צ'ייני, אבל כאשר התחלתי לקרוא עליו הוא ריתק אותי והתחלתי להבין מה הניע אותו ומה היו אמונותיו. המשכתי לקרוא עוד ועוד, ונדהמתי מהשיטה יוצאת הדופן באמצעותה צ'ייני צבר כוח ועד כמה הוא עיצב את מקומה הנוכחי של ארה"ב בעולם," אומר מקיי ומוסיף: "זה היה פרק ענק בהיסטוריה הפוליטית של ארה"ב שאני מרגיש שמעולם לא נבחן לגמרי על המסך. זהו חלק חשוב בפאזל של איך הגענו עד הלום בזמן בו קונצנזוס פוליטי מושג ע"י פרסום, מניפולציה ודיסאינפורמציה, ודיק צ'ייני היה האדם שבמרכזו."

 

הבחירה של מקיי לגלם את דמותו המקיאוולית של צ'ייני הייתה ידועה מראש – הוא רצה את השחקן זוכה האוסקר, כריסטיאן בייל. "כתבתי את התסריט הזה כשכריסטיאן בראשי," מודה מקיי. "אני לא יודע מי עוד יכול היה לעשות את התפקיד, ואם הוא היה מחליט לא לעשות אותו, כנראה שלא הייתי עושה את הסרט."

 

כאשר בייל שמע לראשונה שמקיי רוצה אותו לתפקיד, הוא חשב שמקיי איבד את שפיותו. ואז הוא קרא את התסריט.

 

"מבריק לגמרי," אומר בייל. "התסריט היה רחב יריעה הרבה מעבר למה שציפיתי. הוא היה נוקב לא רק במובן הפוליטי אלא גם במובן האישי, ועוסק במה זה אומר להיות אדם, להיות חלק ממשפחה, חלק מאומה. וכמובן, כדרכו של אדם (מקיי), הוא היה מצחיק מאוד."

 

גם עבור התפקיד החשוב של לין צ'ייני, הצליח מקיי ללהק את הבחירה הראשונה שלו – איימי אדמס, שהייתה מועמדת לפרס האוסקר כבר חמש פעמים. אפילו לפני שמקיי שלח לה את התסריט, אדמס התענגה על ההזדמנות לעבוד שוב עם כריסטיאן בייל – לצידו כיכבה בשניים מהסרטים שעליהם הייתה מועמדת לאוסקר ('חלום אמריקאי' ו'פייטר').
כמו בייל, למרות הגאונות של הטקסט, היא חשה מעט מאוימת מן האתגר. "זה לא היה רק שאני אגלם את לין בטווח גילאים שבין עשרים לשבעים – הייתי צריכה גם לייצר אמפתיה לפוקוס החד והשאפתנות המניעה של הדמות," מציינת אדמס .

 

למרות יכולותיו הטרנספורמטיביות המרשימות של בייל שכללו 20 ק"ג שנוספו למשקלו, לקח כשישה חודשים של ניסויי איפור לפני שמקיי ובייל היו מסופקים שהם הצליחו לתפוס את המראה הייחודי של צ'ייני. עזרה העובדה שהם עבדו עם אמן האיפור המדופלם, גרג קאנום, שזכה בשלושה פרסי אוסקר והיה מועמד לרבים נוספים על עבודות איפור קודמות שלו.

 

תמונת המקור:

 

 

מקיי טוען לסיכום: "עבורי באופן אישי, 'סגן הנשיא' הוא סיפור על אנוכיות הכוח ועל איך איבדנו את הקהילה הגדולה יותר שלנו ואת המדינה. אפילו עבור צ'ייני זה נגמר באופן טרגי למדי. אבל היופי בסרט הזה הוא שניתן לפרשו איך שרוצים."

 

וכמה מילים על הקאסט:

 

כריסטיאן בייל  (דיק צ'ייני)
השחקן הבריטי המוכשר כיכב בתפקידים בלתי נשכחים רבים, ביניהם בסרטים: 'אימפריית השמש' עוד כילד, "אמריקן פסיכו', טרילוגיית 'באטמן' של הבמאי כריסטופר נולאן, 'היוקרה', 'פייטר' – עליו זכה בפרס האוסקר, 'חלום אמריקאי'  ו'מכונת הכסף'.

 

איימי אדמס (לין צ'ייני)
אדמס כיכבה לאורך הקריירה שלה במגוון רחב של תפקידים, ביניהם בסרטים: "מכושפת', 'מיס פטיגרו', 'ספק', 'ג'ולי וג'וליה', 'ליגת הצדק', 'המפגש', 'חלום אמריקאי', 'עיניים גדולות', 'פייטר' ו'המאסטר'.

 

סטיב קארל  (דונלד ראמספלד)
קארל ניחן בכישרון משחק הן בתפקידים קומיים והן בתפקידים דרמטיים, כפי שניתן לראות בסרטים : 'בתול בן 40', 'ילד יפה', 'מיס סנשיין הקטנה', 'מלחמת המינים', 'פוקס-קצ'ר' ובסדרה המצליחה 'המשרד'.

 

סם רוקוול  (ג'ורג' וו. בוש)
השחקן זוכה פרס האוסקר ידוע כשחקן המגלם דמויות מורכבות ומלאות רגש. בין סרטיו הבולטים: 'שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי', 'וידויים של מוח מסוכן', 'גרין מייל', 'המלאכיות של צ'ארלי', ו'מדריך הטרמפיסט לגלקסיה'.