פסטיבל הקולנוע הצרפתי ה – 20היום, 15.03.23, ייפתח פסטיבל הקולנוע הצרפתי בסינמטקים ברחבי הארץ וזו הזדמנות נהדרת לצפות בשלל סרטים טובים ומעניינים המביאים מכל קשת החברה והעניין שמעסיק כיום את הצרפתים.

 

 

פסטיבל הקולנוע הצרפתי המציין הפעם 20 שנה לקיומו ומתחיל היום, יתקיים עד ה – 25 במרץ בסינמטקים של: תל אביב, חיפה, ירושלים, הרצליה, שדרות וראש פנה.

המבחר כולל הפעם 16 סרטים חדשים וגם קלאסיקה אחת, "יום ראשון בכפר" (1983).

יש בהם סיפורים בהם יכול כל אחד/ת למצוא את האור והצלילים שבתוכו/ה.
החל מן המסע הרוחני של גד אלמלח המטפל בו בהומור וברגישות בסרט הפתיחה, "תישאר איתנו", ועד לחיפוש הנואש אחר נחמה בסרטו של קלמן קוג'יטור, "טיפת זהב".
בכל צורת ביטוי אמנותי מחפשים היוצרים ערך מוסף, את אותו דבר מיוחד ושונה, והעובדה שסרטי הפסטיבל מועמדים ל-28 פרסי סזאר, מצביעה על האופק של הקולנוע המיוחד המגיע מצרפת.

להלן מבחר המלצות צפייה:

 

"הילד השישי" – דרמה מטלטלת ומעוררת מחשבה ועירנות זוכת פרס הלומייר לסרט ביכורים ומועמדת לשני פרסי סזאר.
פרנק הוא סוחר גרוטאות המתגורר בפאתי פריז עם אשתו ולהם חמישה ילדים, ילד שישי בדרך וצרות כלכליות מלוא החופן. את ג'וליאן, עורך הדין, הוא מכיר כאשר הוא מיוצג על ידו בבית המשפט.
פרנק מגלה שג'וליאן ואשתו, אנה – גם היא עו"ד – אינם יכולים להביא ילדים לעולם ומכאן נולד הסדר בלתי מתקבל על הדעת…
מעניין לראות סוגיה המעסיקה עולם שלם ופה בארץ ביתר שאת, מטופלת מנקודת מבט צרפתית השופכת אור על פרדיגמות ושבירתן. לא להחמיץ !

 

 

"הנהג של מדלן" – מסע קולנועי חוצה דורות מרגש בין דני בון ולין רנו – שני שחקנים שכבר שיתפו פעולה בעבר, אך הפעם הצחוק הופך לחיוך מלא אור בעיניים והדרמה למלאת דמעות.
מדלן מזמינה מונית שתיקח אותה לפרק הבא של חייה: לבית האבות בו תתגורר.
צ'ארלס הוא נהג רגיש אך מפוכח, שנענה לבקשתה לעבור דרך מקומות שונים שהשפיעו על חייה. במהלך הנסיעה דרך רחובות פריז, נחשף עברה יוצא הדופן של מדלן ומתפתחת ידידות המשנה את חיי שניהם לנצח. מרגש ומכבד !

 

 

"קומפרומט" – מותחן קצבי ובלתי מתפשר מבוסס מקרה אמיתי בכיכובו של ג'יל ללוש הנלחם על החופש שלו ולהוכיח את חפותו.
על מה ולמה? רוסיה 2017. מתייה רוסל נעצר ונאסר לעיניה של בתו. הוא צרפתי שחי ברוסיה ונופל קורבן לקומפרומט, יצירת מסמכים מזויפים ביוזמה של שרותי הבטחון הסודיים של המדינה,  כדי לפגוע באויבי המדינה. כשמאסר עולם מאיים עליו, לא נותרת למתייה כל ברירה אלה לברוח ולנסות להגיע לצרפת באמצעים שלו.

 

 

"ג'וני ומר אדמסקי" – הוצג במסגרת השבועיים של הבמאים בפסטיבל קאן 2021 ואף מועמד לפרס הסזאר לשחקן המבטיח. מגולל את סיפורו של ג'וני, ילד בן 10, שמגלה עניין רק בסיפורים של מבוגרים.
בביתו שבמגורים הציבוריים בעיר לורן, הוא מתבוננן בסקרנות בחייה המורכבים של אמו הצעירה.
השנה הוא מצטרף לכיתתו של מר אדמסקי, מורה צעיר שמאמין בו ושיחד איתו הוא יפתח את הדלת לעולם חדש…
סרט בו מתיקות ומרירות משתלבות לטעם אחד שונה ומפתיע.

 

 

"טיפת זהב" – רעמסס בן ה – 35 הוא בחור פיקח ומניפולטיבי עם נשמה פיוטית המנהל עסק כמגיד עתידות ברובע ה – 18 בפריז, העונה לשם: "טיפת זהב". העסק שלו מצליח לספק נחמה לקליינטים שלו, עד שלשכונה מגיעה חבורה של נערים מסוכנים וחמקמקים מטנג'יר, המפרים את האיזון של העסק שלו ושל השכונה כולה.
בעודו מתעמת עימם, הוא מגלה בעצמו את שדיו הפנימיים ונאלץ להתמודד איתם, עם אביו ועם תוצאות הרות גורל. בהחלט מקורי ומעניין.

 

 

"החרות של גאראנס" – קיץ 1982 וגארנאס בת ה – 11 , חיה עם הוריה במקום מרוחק – בו הם מנסים לחיות חיים אלטרנטיביים אבל כששני אקטיביסטיים איטלקיים שודדים סניף בנק בקרבתם, הדברים משתבשים עד כדי כך שהאירוע הופך את חייה של גאראנס והוריה על פניהם.
מוגש מנקודת מבט תמימה משהו של הילדה הזכה בשנים אך הגדולה בתובנות.

 

 

לתוכנית הפסטיבל בסינמטקים השונים ולהזמנת כרטיסים:

תל אביב

ירושלים

חיפה

הרצליה

שדרות

ראש פנה